Anyaga:
A gipszkarton alapanyaga a gipsz és a kartonpapír. A gyártás során csak gőz kibocsátás történik, beépített anyagként pedig – mivel a gipsz előállítása során a nehézfémeket, az oldható sókat eltávolítják belőle – nincs káros anyag kibocsátása vagy radioaktív sugárzása. A gipszkarton lap másik alapanyaga a kartonpapír mely környezetbarát, általában újrahasznosított alapanyagokból készül. A lapok viszonylagos nagysága kb 2,4/2,5 m². A gipszkarton lapok általában 1200×2000 vagy 1250×2000 mm méretűek gyártmánytól függően, vastagságuk pedig 6, 9,5, 10, és 12,5 mm.
Felhasználása:
- Válaszfalaknál a váz készülhet fából vagy fémből és közé különféle hőszigetelő anyag is beépíthető.
- Előtétfalaknál kétféle szárazépítési mód létezik: a ragasztásos és a vázszerkezetre való felhelyezés. A ragasztásos technológia a karton anyagával kompatibilis gipsz alapanyagú ragasztóval történik. A vázszerkezetű beépítési módszert azokon a helyeken alkalmazzák, ahol nagyon egyenetlen a felület, vagy a felület nem teszi lehetővé a ragasztást, esetleg több hő és hangszigetelés elérése a cél. A váz készülhet fából vagy fémből és közé különféle hőszigetelő anyag is beépíthető.
- Álmennyezetet kétféle módon készíthetünk: direkt módon történő rögzítéssel vagy pedig függesztőpálcák felhasználásával. Az álmennyezetünket ezáltal 5-10 cm-től akár több méteres “lógással” is kiépíthetjük. Felhasználhatunk szintén különféle hőszigetelőanyagokat valamint párazáró és/vagy úgynevezett hőtükrös fóliát.
- Tetőterek beépítésénél fa- vagy fém szerkezetre történik a gipszkarton lapok felhelyezése párazáró fóliaréteg és kőzet- vagy üveggyapot szigetelés kialakítása után.
- Egyéb belsőépítészeti elemek kiépítésekor jóformán csak a képzeletünk szab határt a gipszkarton szerelésének. Megfelelő tapasztalattal a gipszkartonból meleg otthonná formálhatunk bármilyen környezetet. Kiépíthetők boltívek, polcrendszerek, térelválasztók, különböző dekorációs mennyezetek, rejtett világítások, stb…